Itt megtalálhatja, a leggyakrabban előforduló kártevőket.

 

Cryptolestes (Laemophloeus) ferrugines (Steph)
Vörösbarna lapos-gabonabogár

Megjelenése:
1, 5-2 mm hosszú, lapos, nyújtott formájú, vörösbarna bogár. Szárnyfedelei csaknem kétszer olyan hosszúak, mint amilyen szélesek. Feje és nyaki pajzsa viszonylag nagy. Finom, hosszú érzékelőkkel rendelkezik. A karcsú sárgásfehér lárvák szabadon mozognak, és 3-4 mm hosszúak. A sárgásfehér bábok kokonokban vannak.


Vörösbarna lapos-gabonabogár

Életmódja:
Nőstény 100-400 petét rak a maghéj repedéseibe, a csírarész közelébe. Teljes kifejlődése a petétől a rovarig, a hőmérséklettől függően 5-12 hét. Kifejlődésük lehetséges a magvakon belül és kívül is.

Elterjedési területe:
Világszerte

Okozott károk:
Főleg gabonaféléken, gabonatermékeken, de többek között rizsen, szárított gyümölcsökön, földimogyorón, növényi olajok préselésekor keletkező melléktermékeken táplálkozik.
Előfordul más gabonakártevőkkel másodlagos kártevőként és elsődleges kártevőként is, mivel a lárvák és a bogarak is egész magvakat megrácsálnak. A károsított tápanyagokban a gyorsan felszaporodott egyedszám következtében, a megnövekedett hőmérséklet, és páratartalom hatására csomósodás keletkezik. Különösen vetőmagvakban, és sörárpában okoz nagy károkat, mivel a csírákat felfalja.

Más fajták:

Cryptolestes pusillus
Kis lapos-gabonabogár

Gyakran együtt fordul elő a vörösbarna lapos-gabonabogárral főként a nedves trópusokon.

Cryptolestes turcius
Török lapos-gabonabogár

Ugyancsak együtt fordul elő a vörösbarna lapos-gabonabogárral a mérsékelt égövi országok magtáraiban.

vissza



SegítségSitemap
Minden jog fenntatrva. © Novochem Kft és Detia-Degesch Gmbh, 2001